Rady znalce

Pozor na podvodné spamy

Pozor na spamy, vyzývající ke kliknutí na nějaký odkaz. E-mail můžu odeslat z jakékoliv adresy, ale v drtivé většině je doména v poštovní adrese podezřelá. Pokud obdržíte E-mail například  z info@cinderella.central.com s požadavkem na aktualizaci vašich dat, určitě to není zpráva z Vaší banky nebo od přepravce. Je tedy před každým kliknutím zkontrolovat, odkud E-mail přichází, kdo je odesílatelem. Ale pozor, může to být i zdánlivě věrohodný odesílatel, poněvadž se s trochou znalostí v oblasti IT dá libovolně nastavit.

Pozor na podvodná volání, žádné bitcoin nikde nemáte.

Podvodníci mají stále stejný scénář. Zavolá Vám muž s Ukrajinským nebo Ruským přízvukem. Mluví dobře česky. Jen ten přízvuk. Používá libovolná čísla, generovaná aplikací. Od roku 2019 máte založen bitcoin účet, a už je tam skoro 200 tisíc v české měně. Je potřeba peníze vybrat, jinak propadnou. Filosofie tohoto podvodu je jednoduchá. Pro převod peněz si musíte  nainstalovat exe soubor, pošle ho mejlem. Není to ale chat, jak tvrdí muž, ale plnohodnotný vzdálený přístup. Pak je podmínkou  být při operaci u počítače. Máte „chat“, ale nelogicky chce paralelně komunikovat mobilem. Muž chce zaslat ID z aplikace k přihlášení spojení a chce „chatovat“. Ale instalací získá plnohodnotné ovládání vašeho počítače – vzdálenou plochu. Nutí vás zadat si vaše bankovnictví. Připomene, že je třeba mít po ruce mobil s mobilní aplikací. Vidí vše, co děláte. Vkládání hesla, přístup. občas myší nenápadně pomůže. Pak místo zaslání peněz pro vás, což je nelogické, přeci by stačilo znát vaše číslo účtu, zadá platbu pro sebe na základě znalosti vašich údajů a věří, že to v nějakém zmatku nebo dobré víře potvrdíte v mobilní aplikaci. A peníze už putují podvodníkovi. Jednoduchý princip, založený na víře, naivitě  a nepozornosti. Poučení tedy je, že v mobilní aplikaci je třeba se nejprve pečlivě podívat, jaký úkon potvrzujete, když už jste podvodníkovi naletěli.

Spamy – E-maily s výhrami a podobně

Denně přicházejí maily s výhrou telefonu Samsung, iPhone a kdoví čeho dalšího. Většinou je třeba zaplatit jen za dopravu nebo doplatit symbolický příspěvek. Samozřejmě, že žádný telefon nepřijde. Přitom se stačí jen podívat na doménu (za @), že to není ani samsung.com, ani apple atd. Ale i velice lehce se dá E-mail odeslat i s doménou libovolně zvolenou. Datovému protokolu, který pracuje s poštou, je jedno, s jakou doménou pošta jde – protokol ručí jen za správné doručení. Tak, kdo vyhrál iPhone a doména třeba, nebývá to pravidlem, odpovídá, navštíví stránku značky, tam o soutěžích, pokud jsou, určitě něco je.

Polití notebooku, mobilu, tabletu a pod.  tekutinou

Bez záruky na kladný výsledek se dá zvolit následující postup:

  • Při polití přístroje přístroj okamžitě vypněte a odpojte od napájení !
  • Pokud je to technický možné, vyjměte okamžitě baterii.
  • V žádném případě nezkoušejte, zda po přívalu tekutiny ještě něco funguje.
  • Navštivte nejbližší servis a pokud to není možné, pokuste se provést demontáž krytů tak, jak to dovolují  podmínky.
  • Popřípadě proveďte takovou demontáž, na kterou si troufáte, aby do přístroje mohl vzduch.
  • Po demontáži zadního krytu (nebo větší) se pokuste jemně  hadříkem nebo něčím podobným opatrně vysušit kapalinu.
  • Otočte přístroj tak, aby místo zatečení směřovalo dolů.
  • Ponechejte zařízení den až dva otevřené na suchém místě, aby se postupně samo vysušilo.
  • Některý servis radí použít fén bez teploty, ale tím může dojít k zanesení kapaliny proudem vzduchu tam, kde ještě není (zvláště pod součástky).
  • Nesnažte se přístroji pomoci například horkovzdušnou pistolí, to už vůbec ne.
  • Pokud se přístroj po vysušení rozběhne a zahřeje, tak po práci ještě jednou odstraňte na chvíli kryt, aby v těle nezůstala případná vlhkost (případně spusťte přístroj bez zadního krytu)

Problém je v tom, že většinou je zařízení polito něčím jiným, než destilovanou vodou a kapalina je vodivá – například červené víno. Některé nápoje například vyloženě naleptají desku. Pokud čistíte elektroniku destilovanou vodou, ta se smíchá s nečistotami a stejně se stane vodivou. To potom vede ke zkratům na desce. Někdo radí líh. Pomůže i ultrazvuk nebo speciální lázeň v servisu.

  • I když zařízení zprovozníte, měl by je prohlédnout odborný servis. Ale v každém případě si udělejte zálohy všeho, co v přístroji je. Většinou deska dál koroduje v místech, kde něco zaschlo.
  • Kancelář  (provozovna): Botanická 834/56, 602 00 Brno-střed (budova AQUATIS, a.s.) Místnost 013
    Tel.: +420 603427013
    E-mail: jelinek@posudek.cz; posudek@posudek.cz
    (Náhradní e-mail v případě výpadku:zdjelen@gmail.com nebo zdenek.jelinek@seznam.cz)
  • ID – datová schránka : 2ppifpu
  • ID – datová schránka znalce : c47qz6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.