Reklamace zakoupeného zboží z oblasti IT
Z vyjádření České obchodní inspekce:
„Reklamace se podle zákona uplatňuje zásadně u prodávajícího, od kterého bylo zboží koupeno, protože ten je spotřebitelovým smluvním partnerem, který odpovídá za bezvadnost koupeného zboží po dobu 24 měsíců od jeho převzetí nebo po dobu jím poskytnuté záruky za jakost. Prodávající ovšem může určit v potvrzení o svých zákonných povinnostech z vad zboží nebo záručním listě jiného podnikatele, který bude provádět opravy (běžný servis). V takovém případě by se měli spotřebitelé nejdříve obrátit na servis, ledaže by požadovali jiný způsob vyřízení reklamace, než je oprava – tj. výměna, sleva či odstoupení od smlouvy. (Obecně spotřebitelům doporučujeme postupovat dle obchodních podmínek prodejce.)“
Co se týče České obchodní inspekce, mnohé lze vyčíst z průvodce spotřebitele.
Podrobné informace o mimosoudním řešení sporů vzniklých mezi spotřebiteli a podnikateli z uzavřených smluv jsou k dispozici na internetových stránkách ČOI www.coi.cz/informace-o-adr.
Při reklamaci mobilního telefonu, a platí to nejen v případě mobilního telefonu, velmi záleží na tom, jak bylo s telefonem zacházeno. Dříve se říkalo, že s předmětem bylo zacházeno s péčí hospodáře. Pokud jsou na telefony stopy pádu, které jsou pod mikroskopem zřetelné jako malé rovné plošky, pokud je rozbitý displej, i když je stále funkční, pokud je mobil doškrábaný a zašpiněný, je šance na záruční opravu velmi malá. Vlastník telefonu si musí uvědomit, že obchodník telefon nevyrábí. Sám ho objednává u svého dodavatele, a ani ten nemusí být přímo výrobcem. V případě uznání reklamace koncovému zákazníkovi, musí obchodník uplatnit reklamaci vůči svému dodavateli. Chápu to, sám jsem měl dvě prodejny. Proto vládne nechuť cokoliv brát na záruční opravu. Pokud je mobil „dotřískaný“, je i k tomu úměrná chuť převzít mobil do záruční opravy. Obchodník se většinou s odvoláním na svůj servis brání vyřízení reklamace s poukazem na poškození ze strany zákazníka. Servis by měl tedy udělat fotodokumentaci poškození a do servisního protokolu zapsat, jaké má vliv na nefunkčnost telefonu. Musím podotknout, že úspěch v reklamacích skládacího telefonu je minimální.
Jako znalec s reklamací můžu pomoci pouze omezeně. Pokud je například nefunkční napájení a je poukazováno na možný pád přístroje, mohu zdůvodnit, že oděrka třeba vpravo nahoře nemá na konektor vůbec žádný vliv. Je třeba si uvědomit, že nemůžu přístroj bez souhlasu prodejce otevřít. Sám bych tím porušil záruční podmínky a ještě to náležitě zdokumentoval.
Co tedy dělat. Pokud máte problém s reklamací, tak vyžádejte od prodejce (ten od servisu) fotodokumentaci případného poškození a prodejce by měl také prostřednictvím servisu sdělit, proč přístroj nefunguje a jakou to má spojitost s případným poškozením telefonu. Dbejte na zápis stavu telefonu do přejímacího protokolu. Ne všichni technici jsou šikovní a někdy je ke zpětnému převzetí nabízen mobil v horším stavu, než byl dřív. Pokud chcete, pošlete mi potom k posouzení fotodokumentaci, kterou pořídil servis a servisní protokol. Komunikovat by měl prodejce, ne servis. Já pak sdělím, zda je to na posudek nebo ne.
-
Kancelář (provozovna): Botanická 834/56, 602 00 Brno-střed (budova AQUATIS, a.s.). Místnost 013Tel.: +420 603427013E-mail: jelinek@posudek.cz; posudek@posudek.cz
ID – datová schránka : 2ppifpu
- ID – datová schránka znalce : c47qz6