Zamyšlení nad znalectvím

Znalec je člověk, který zná.  Znalec v informačních technologií k tomu musí mít navíc špičkové a soudobé HW a SW vybavení, které není levné.

Cena znaleckého posudku je stanovena vyhláškou z roku 1967. Tato cena byla v roce 1967 zákonem stanovena v rozpětí 100–350 Kčs. Dosavadní vlády  nepřikládali váhu problematice soudních znalců, a tak  stále platí zákon o znalcích a tlumočnících víc jak padesát let starý.  Jak je psáno na stránkách České advokátní komory, má-li někdo zájem o velmi odpovědnou a mizerně placenou práci, určitě ji najde u soudu – jako soudní znalec. Maximální hodnota hodiny práce znalce je tedy 350 Kč za hodinu. Většinou si toto závratné maximum nemůžu vyúčtovat. Ještě donedávna jsem pracoval na posudcích pro policii za 125 Kč na hodinu a současná sazba není o moc vyšší.  Proti mně stojí na soudním jednání  advokát, který má hodinovou sazbu minimálně 1500 Kč za hodinu. Ale většinou více. Přitom soudce většinou rozhoduje na základě znaleckého posudku. Tedy odpovědnost znalce, stvrzená znaleckou doložkou, je velká. Diametrálně větší než u advokáta. Na posudku, pokud je složitý, a věc je rozsáhlá, někdy znalec pracuje  měsíc, nebo i déle.  Znalecký posudek je soudem objednán, aby soud dle něj rozhodl.  Jedna strana je strana žalobce, druhá strana je stranou žalovanou. Tak to u soudu bývá.  V něčí prospěch tedy zcela logicky  musí posudek vyznít, jinak by neměl žádný smysl. Odměna za znalecký posudek (ale je to jen výnosová strana, poněvadž je z ní třeba hradit veškeré výdaje)  je potom po dlouhé době soudem přiznána usnesením s možností odvolání. Tedy strana, pro kterou posudek nevyzněl v její prospěch, se proti odměně znalce zcela jistě odvolá. Napíše, že je podjatý, poněvadž sídlo advokáta druhé ze stran je Brno, stejně jako  sídlo znalce, i když na opačném konci města. Samozřejmě, když někdo prohraje soudní spor, má přičteny i soudní výlohy včetně posudku.  Tím se věc posune k vyšší instanci a odměna je zcela v nedohlednu. Přitom ve vyúčtování  jsou cesty dvacet let starým autem (osobně si zde připadám  jak poručík Colombo, jen zatím nemám kabriolet), a také odměna konzultantovi, pokud byl třeba. No, a někdy je také nutno zaplatit sociální, zdravotní, daň a pojištění z činnosti. A také nájem za kancelář, internet a telefony.  Mnozí znalci, zejména zaměstnanci vysokých škol, si přivydělávají znalectvím v rámci své práce s využitím techniky i místa, co platí někdo jiný. V informatice to dost dobře nejde, pokud mám udělat analýzu obsahu desítek počítačů a mobilů, a přitom mít ještě celostátní působnost. Musím mít pronajatou kancelář, nemůžu úřadovat doma v ložnici. Při sběru dat u toho také musím být bez ohledu na pracovní dobu. To bych musel mít hodně benevolentního zaměstnavatele.

Výše uvedené vede k tomu, že o znaleckou činnost mezi odborníky není zájem a znalců každý rok výrazné ubývá. Lze to jednoduše zjistit z evidence znalců a tlumočníků na www.justice.cz. Znalce tedy člověk dělá jen proto, že ho to baví. A že ví, že něco o tom co dělá, ví. A jsem rád, když se dostanu do věci, kterou už někdo odložil jako nevytěžitelnou. Určitě bych se  znalectvím solidně neuživil, pokud bych měl rodinu. Zejména v informatice.  A vcelku závidím pomocnému dělníkovi na stavbě, který jde domů s naprosto čistou hlavou, je placen asi tak stejně, a přitom nemusí hradit žádné náklady. Já nikdy nevím, kdy půjdu zase k výslechu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>